Blogi

« aihelistaan

Voimia yhdistämään


  • nimimerkki

    Juhani Niskanen

    13.11.2025 klo 21:21
    Ehdotus voimien yhdistämisestä

    Kirjoitin jo kesällä Jimmy Träskelinille allaolevan viestin huolestuneena ”vanhan liiton” miesten ja naisten pelimanniharrastuksen hiipumisesta ja sen seurauksista. Harrastajamäärän tippuessa myös järjestötoimintaan sitoutuvien määrä ja aktiivisuus samassa suhteessa vähenee. Ei ole pelimanneilla enää tavoitetta, isompaa visiota, minkä puolesta toimia. Soitto alkaa jäädä harvojen kotisoittajien omatoimisuuden varaan, mitä se vuosikymmenet aikoinaan oli. Vieläkö toivutaan elolle?

    ”Mikä tulee olemaan Suomen Huuliharpistien kohtalo. Olisiko aika ja hyvä tilaisuus yhdistää voimat. Tuoda yhteen järjestötoimintaan bluesin ja kromaattisen harrastajat. Vanha pelimanniporukka on supistunut 150:stä alle 50:een. Koko ajan pienenee ja voimat vähenevät ikääntyessä. Voisiko aktiivinen, kasvava bluesin harrastaryhmä ottaa ”valtaa” Suomen Huuliharpisteissa ja siten saada kokoon kaikki huuliharpun soiton tyylilajit.

    Voisi alkaa uusi aikakausi huuliharpun yli satavuotiaassa historiassa. Hallitus voisi kutsua koolle eri soittotyylien harrastajat ja muodostaa jo tänä vuonna työryhmiä tai jaostoja, valiokuntia tms. jotka toisivat omat näkemyksensä ja toiveensa toiminnan laajentamisesta ja monipuolistamisesta koskemaan huuliharppua, ei vain pelimannisoittimena vaan moneen muuhun tyylilajiin taipuvana instrumenttina. Ainakin vireä blues-joukko olisi saaatava mukaan yhteiseen huuliharppu-perheeseen. Olisiko bluesin tai muun tyylin edustajissa ja soittajissa järjestötyöstä kiinnostuneita, jotka voisivat tulla hallitukseen?”

    Voimia yhteen kokoamaan! Juhani Niskanen Mäntyharjun Huuliharpistit ry puh.joht.
« aihelistaan

Osallistu keskusteluun

tai aloita uusi keskustelu »

Roskapostin esto ei onnistunut. Ole hyvä ja yritä uudelleen.
Voimia yhdistämään