FINLAND HARMONICA FESTIVAL 2025_SM-kilpailut_yleistä

9.5.2025

FINLAND HARMONICA FESTIVAL  ORIVESI, SM-KILPAILUT 16.8.2025

YLEISTÄ
Jokaisessa SM-kilpailujen sarjassa kilpailusuoritus käsittää kaksi kappaletta.  Säestyksestä maininnat sarjakohtaisessa tekstissä.  Kaikissa sarjoissa voi soittaa myös ilman erillistä säestystä.
Luupperit ja vastaavat katsotaan yhdeksi säestyssoittimeksi.
SM-kilpailujen varsinaiset säännöt erikseen ilmoittautumistiedotteen mukana.

DIATONINEN

Diatonisen huuliharpun sarjassa kappalevalinnat vapaat.  Säestys sallittu, vain yhdellä instrumentilla.

KROMAATTINEN

Kromaattisen huuliharpun sarjassa kappalevalinnat vapaat.  Säestys sallittu, vain yhdellä instrumentilla.

BLUES
Blues-sarjassa kappaleet bluesin piiriin kuuluvia.  Soittimina voivat olla diatoniset sekä kromaattiset huuliharput.  Säestys sallittu, vain yhdellä instrumentilla.

JAZZ
Jazz-sarjassa kappaleet aihepiiriin kuuluvia tulkintoja.  Soittimina voivat olla kromaattiset huuliharput.  Säestys sallittu, vain yhdellä instrumentilla.

TRADITIONAALINEN

Traditionaalisessa sarjassa kappaleet esim. vanhaa tanssimusiikkia, kansanmusiikkia tai uudempaa iskelmää tms perinteisellä pelimannityylillä soitettuina.  Ns. kielibasson käyttö katsotaan soitossa eduksi, mutta myös ilman kielibassoa soitetut kappaleet tai kappaleiden osat hyväksytään.  Kappaleet soitetaan ilman erillistä taustanauhaa tai toisen henkilön soittamaa säestystä, soittaja esittää kappaleensa yksin.

YHTYEET

Yhtye-sarjassa kappalevalinnat vapaat.  Yhtyeessä tulee olla vähintään 2/3 huuliharppuja.

OPEN SERIES
Sarja on henkilöille tai yhtyeille, jotka eivät voi osallistua suomenmestaruuskilpailuiden sarjoihin.  Kilpailusuoritus huuliharpuilla, kaksi kappaletta.  Kappalevalinta vapaa.